İdare Hukuku

HoşgeldinizFavorilerime Ekle

 
 
 
 
  Sözlük >

Terim :  

 

A  B  C  Ç  D  E  F  G-Ğ  H  I-İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  R  S  Ş  T  U  Ü  V  Y  Z 

Terim Hukuki Karşılığı
Maden arama ruhsatı Belirli bir alanda maden arama faaliyetlerinde bulunulabilmesi için verilen yetki belgesi.
Maden Hakları Madenlerin aranması, bulunması ve işletilebilmesi için verilen izinler ve maden yataklarının bulunmasına yardımcı olanlara tanınan maddî imkânlar.
Maden İşletme Faaliyetleri Üretime yönelik hazırlık çalışmaları ve üretim yapılması için gerekli faaliyetleri ifade eder.
Maden işletme izni Bir madenin işletmeye alınabilmesi için izin.
Maden Sicili Tüm madencilik faaliyetleri ile ilgili bilgilerin kaydedildiği yeri ifade eder.
Madeni yağ Madeni yağ: Baz yağına veya kimyasal sentez yöntemi ile işlenen maddelere, bazı katkıların ilâvesi sonucu, hareketli ve temas halinde olan iki yüzey arasındaki sürtünme ve/veya aşınmayı azaltma veya soğutma özelliğine sahip mamul haline getirilen doğal veya yapay maddeleri,
Madeni yağ üreticisi Madeni yağ üreticisi : Madeni yağ üretimi yapan gerçek ve tüzel kişileri,
Mahallî gaz boru hattı Mahallî gaz boru hattı : Şehir içi doğal gaz dağıtımı yapacak olan dağıtım şirketinin inşa edip işleteceği tüm dağıtım hatlarını,
Makuliyet Testi (Reasonableness Test) Makuliyet Testi (Reasonableness Test): Kayıtlı miktarın, ilgili mali ve mali olamayan bilgilerin kullanımı yoluyla hesaplanan tahmini miktarla karşılaştırılması işlemidir. (http://www.internalaudit.bham.ac.uk/audit/glossary)
Mal Satın alınan her türlü ihtiyaç maddeleri ile taşınır ve taşınmaz mal ve hakları ifade eder.
Toplam Terim: 40 Gösterilen: 1-10
Sayfa: 1 2 3 4 « »
 

 

 
  Son eklenen terimler
 
 

  Copyright © 2009 İdare Hukuku / Künye - İletişim

Bu internet sitesindeki hiçbir bilgi kesin bilgi veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece uzman hukukçudan alacağınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bu sitedeki bilgilerin doğruluğu ve geçerlilik süresi konusunda www.idarehukuku.net kesinlikle sorumluluk sahibi değildir.