İdare Hukuku

HoşgeldinizFavorilerime Ekle

 
 
 
 
  > İdari Yargılama Usulü Kanunu Rehberi > İdari yargıda deliller nasıl tespit edilir ?

İdari yargıda deliller nasıl tespit edilir ?

İdari yargıda deliller nasıl tespit edilir ?
 
İki taraftan her biri, halen görülmekte olan davada henüz soruşturma ve incelemesine sıra gelmemiş bulunan konunun şahit, keşif, bilirkişi veya diğer deliller ile tespitini talep edebilir. (1086/368) Taraflar, idari dava açtıktan sonra bu davalara ilişkin delillerin tespitini ancak davaya bakan Danıştay, idare ve vergi mahkemelerinden isteyebilirler. (2577/58-1)
Davaya bakan Danıştay, İdare ve Vergi Mahkemeleri istemi uygun gördüğü takdirde üyelerden birini bu işle görevlendirebileceği gibi, tespitin mahalli idari veya adli yargı mercilerince yaptırılmasına da karar verebilir. (2577/58-2) Delillerin tespiti istemi, ivedilikle karara bağlanır. (2577/58-3) Delillerin tespiti için ifa ve tanzim edilmiş bütün işlem ve evrak esas dava dosyasının eki sayılır. (1086/374)

 

 
  Mevzuat
İçerik bulunmamaktadır
  İçtihat
İçerik bulunmamaktadır
  Hukuki Açıklamalar
İçerik bulunmamaktadır
  Makaleler
İçerik bulunmamaktadır
  Dava Dilekçeleri
İçerik bulunmamaktadır
 
 

  Copyright © 2009 İdare Hukuku / Künye - İletişim

Bu internet sitesindeki hiçbir bilgi kesin bilgi veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece uzman hukukçudan alacağınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bu sitedeki bilgilerin doğruluğu ve geçerlilik süresi konusunda www.idarehukuku.net kesinlikle sorumluluk sahibi değildir.